Výročné stretnutie 2019

„Dnes je sobota, carija juchacha“- tak sa spieva v jednej slovenskej ľudovej piesni...

Vlastne dnes je nedeľa 5.5.2019, deň po sobote, v ktorú sa spievali aj takéto piesne. A kde?

Na Výročnom stretnutí Klubu abstinentov Žilina. Usporiadali sme ho ako tradične v prvých májových dňoch pri príležitosti založenia nášho klubu. V tomto roku už k štyridsiatemu ôsmemu. Tak ako po minulý rok v Tanečnej škole Plešinger, kde sme obvykle našli veľmi ochotný personál, urobili nám doslova, čo „nám na očiach videli.“

Zúčastnilo sa nás celkove 113 zo 17 abstinentských klubov z celého Slovenska. Od západu od Bratislavy po východný Poprad, od severu z Oravskej Jasenice až po juh z Lučenca. Ešte som plný dojmov z úžasného stretnutia, z výpovedí zúčastnených, či už pred mikrofónom alebo i pri osobných rozhovoroch. Ľudia „dávali na dlaň“ svoju dušu a svoje pocity.

Pravidelne na výročnom stretnutí dostávajú abstinujúci ocenenia za abstinenciu. V tomto prípade za 1 rok, 3,5,10,15,20,25 rokov.  A ich výpovede? Poďakovanie sebe, jednotlivcom, svojmu klubu, rodine, deťom, priateľom. Nechýbali ani slzy ako hrachy od dojatia.

Je mi ľúto, že táto akcia musela raz skončiť... Robíme ju pre svoju radosť, pre svoju hrdosť, že sme  so závislosťou predsa len niečo urobili, utlmili a držíme ju pod pokrievkou.  Abstinujúci alkoholik, gambler, narkoman, tak sa teraz môžeme s hrdosťou nazývať, nie ako kedysi, keď sme boli aktívni pijani, gembléri alebo narkomani.

Ďakujem všetkým, ktorí buď jednoducho len prišli alebo viac menej niečo aj urobili. Nikto z donútenia,  každý dobrovoľne!

Ďakujem Vám, priatelia!

Jozef Papaj, predseda klubu