Kanabisový typ

Východzia surovina: konope siate
Historický pôvod: starovekí Germáni nazývali drogu z konope Lonopas, Asýrčania-kunubu Gréci-kanabos. Indickí brahmáni extrakty z konope spomínajú ako nápoje večného života. Slovo "Hašiš" pochádza z arabských zemí.
Základní predstavitelia: marihuana, hašiš

Vlastnosti drogy:

Marihuana sa na trhu objavuje vo forme sivozelených až zelenohnedých fragmentov sušených listov. Kvalitnejšie druhy pripomínajú sušené čajové lístky (podobné pravému čínskemu zelenému čaju, alebo tmavému indickému čaju). Iný druh marihuany môže pripomínať hrubo rezaný fajkový tabak. Menej kvalitné druhy sú drvinou sušených rastlín.

Hašiš v tuhom stave sa na trhu objavuje obvykle vo forme tvrdých lisovaných kociek alebo paličiek svetlohnedej až tmavohnedej farby, mierne mastného povrchu. Hašiš druhu bhang býva lisovaný do zrniečok a guličiek do priemeru 3 mm. Niekedy sa prifarbuje umelými farbivami na svetlohnedočerveno. Droga má aj v sušenom stave výrazné korenisté, niekedy štipľavé aróma. Farba hašišového oleja kolíše podľa stupňa purifikácie a koncentrácie od svetlo-hnedej /ako tmavší olivový olej/, až po nepriehľadnú hnedočiernu.

Prejavy intoxikácie kanabinoidmi:

akútna: pocit celkového uvoľnenia, eufória, niekedy ľahká ospalosť. Mení sa orientácia v čase a priestore, zvýšená vnímavosť k akustickým podnetom, dochádza k narušeniu chuti, vonkajšie podnety sú reprodukované ako zvýraznené, pocit sucha v ústach a krku, kašeľ.

prehlbovaná: narušenie stability, ľahký tremor rúk, môžu sa rozvinúť fenomény ilúzií, pseudohalucinácií, prípadne až extatické stavy, pokles krvného tlaku a telesnej teploty, dochádza aj k manifestácii somatických účinkov drogy.

chronická: poruchy komunikácie, strata výkonnosti a pokles libida, postupne - najmä u konzumentov hašiša - dochádza k totálnemu rozkladu osobnosti i celkovému somatickému úpadku, celková strata záujmu o okolité dianie /amotivácia/, bludy prenasledovania, narastá agresi-vita. Sprievodné sú aj organické ťažkosti /chronická bronchitída ap./.

Odvykací syndróm: Pri náhlom odňatí môže dôjsť k ťažkej úzkostnej reakcii s panikou, prejavuje sa celková podráždenosť, strata chuti do jedla alebo často paradoxne zvýšeným apetítom, nevoľnosťou, prípadne pocitmi plného žalúdka. Obvyklé sú poruchy spánku. Môže prísť k rozvinutiu vážneho život ohrozujúceho stavu.

Základné riziká:

  • oslabenie imunitného systému jedinca;
  • chronická bronchitída;
  • akútne koronárne zlyhania;