Solvenciový typ
Východzia surovina: organické rozpúšťadlá, čistiace prostriedky pre domácnosť, rôzne lepidlá na gumu či PVC a pod.
Historický pôvod: prienik na toxikomanickú scénu v USA a v Európe sa datuje koncom 60.rokov.
Základní predstavitelia: toluén, benzín, acetón
Prejavy intoxikácie prchavými látkami:
akútna: v priebehu niekoľkých minút sa obvykle dostaví pocit eufórie, mierna závrať a niekedy pocit zmenšenia telesnej hmotnosti. Správanie pripomína ľahší stupeň alkoholického opojenia, bledosť v tvári, ťažkosti s výslovnosťou, motorická dikoordinácia, svalová ochabnutosť, spomalenie reflexov, rozvíja sa stav priestorovej dezorientácie, halucinácie, uvoľňujú sa morálne zábrany.
prehlbovaná: vyvíja sa pupilárna dilatácia, precitlivelosť na svetlo, zvracanie, problémy so srdcom, slzenie, výtok vodného sekrétu z nosa, hlboký spánok /až 12 hodín/
chronická: agresia voči iným osobám, samovražedné úmysly niekedy vedú až k dokonalému samovražednému činu, zvýšená unaviteľnosť, predráždenosť, egocentrizmus, strata zmyslu pre povinnosť, značný pokles telesnej hmotnosti. Droga sa stáva jediným zmyslom života.
Odvykací syndróm: pri náhlom odňatí drogy sa zvyčajne rýchlo rozvíja anxiózny stav so zvýšenou dráždivosťou až vyslovene nepriateľským chovaním voči okoliu. Zo somatických príznakov dominujú nauzea a tremor. Takmer všetci toxikomani v tejto situácii udávajú silné /úporné/ bolesti hlavy. U osôb s vysokým stupňom závislosti na solvenciách sa môže rozvinúť ťažký delirantný stav, takmer identický s alkoholickým delíriom tremens. Abstinenčný syndróm neslobodno podceňovať, nakoľko niekedy môže byť subjekt bezprostredne ohrozený na živote. Lekársky dohľad je nevyhnutnosťou!
Základné riziká:
- vznik životunebezpečnej závislosti;
- ťažké poškodenie pečene a obličiek;
- možnosť udusenia;
- možnosť zlyhania srdca;
- možnosť otravy;
- riziko úrazu pod vplyvom drogy