Športové hry abstinentov Slovenska, 2021

Je práve nedeľa večer, tesne po skončení Športových hier ASKAS 2021. Konali sa v dňoch 10.-12. septembra 2021 za organizácie Klubu abstinentov Žilina. Ešte spomínam na všetkých, ktorí sme sa tam zúčastnili.

V priestoroch Country saloonu Belá a v blízkom okolí nás bolo viac ako 120 abstinujúcich z 22 klubov z celého Slovenska. Nechýbali rodinní príslušníci, deti (najmenší chlapček mal čosi cez rok).

Na úvodnom otvorení sme privítali starostu domácej obce p. Matúša Krajčího. Priznal sa, že niečo o abstinentoch vie, aj ich pozná, ale takúto silu naživo ešte nevidel.

Po športovej stránke sme si naplánovali aj uskutočnili 16 disciplín. Najúspešnejším klubom z hľadiska výsledkov sa stal RAK Ružomberok.

Priateľom od Medzilaboriec, Moldavy nad Bodvou na východe a Bratislavy na západe sme ponúkli aj možnosť ľahšej i náročnejšej turistiky v Malej Fatre, v rodisku Juraja Jánošíka. Aj ju využili. Veľký Rozsutec, Diery, Belianske skaly, Kriváň, Chleb, Poludňový grúň sú naše. A to ešte večer tanec ...

Počas spoločenského večera sme si pripomenuli 50. výročie založenia nášho klubu. Okolo 10 abstinujúcich z nás dostalo ocenenia za 1 až 25 rokov abstinencie.

Ďakujem všetkým našim, ktorí sme sa ako organizátori o Vás starali, nie všetci sa mohli zúčastniť, či už pre stav vlastného zdravia alebo z iných príčin.

Vám ostatným ďakujem za slová uznania, či už z hľadiska prostredia, ubytovania, starostlivosti a dokonca aj počasia. Ale za počasie je to špatná adresa.

Nabili sme si „baterky“ a zas máme nadlho z čoho čerpať. Našli sme si čas na rozhovory, tak vidno, že naša i Vaša práca v kluboch zmysel má. Avšak sa to ale nedá naučiť zo žiadnych knižiek, len tú spolupatričnosť treba zažiť, treba ju pocítiť.

Ďakujem Vám za tieto pocity, priatelia!

Jozef Papaj,
predseda Klubu abstinentov Žilina